از تتلو تا به همراهنوي سرخ‌ پوش +عكس

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ qs ایرانی

آرزو فرشيد: رييسي يا به همراهيد به ارديبهشت پر از حادثه عادت كند يا قيد ميهمانان پرهزينه را بزند. تتلو از مجيديه تهران و گريتا برلين از ميشيگان نيز فرقي ندارد. به نوشته اعتماد، آنچه در اختتاميه كنفرانس بين‌المللي افق نو در مشهد اتفاق افتاد براي رييسي كه بخش عمده‌اي از آراي خود در انتخابه همراهت گذشته را به واسطه ديدار به همراه اميرحسين مقصودلو معروف به تتلو از دست داده بود، مصداق دوبه همراهره گزيده شدن از يك سوراخ هست. چه آنكه اگر يك به همراهر ديدار به همراه تتلو در اوج انتخابه همراهت، حاشيه‌هاي فراواني را براي او به همراه داشت، اين‌به همراهر گريتا برلين امريكايي حرف و حديث‌هاي رنگين‌كماني را به نامش سنجاق كرده هست.

به همراهنوي سرخ‌پوش

اختتاميه كنفرانس بين‌المللي افق نو يك هفته قبل – دوشنبه شب ۲۴ ارديبهشت – در سالن صبه همراه مشهد برگزار شد اما عكس‌هاي آن هنوز در فضاي مجازي دست به دست مي‌شود. خاصه آن عكسي كه يك زن امريكايي سرخ‌پوش را به همراه سيد ابراهيم رييسي و البته نادر طالب‌زاده، دبير كنفرانس در يك قاب قرار داده هست. هويت اين زن، اول سوال كاربران در شبكه‌هاي اجتماعي اغلب فيلتر شده هست و پاسخ اينكه گريتا برلين، ۷۷ ساله و اهل ايالت ميشيگان هست. عضو «جنبش غزه آزاد» هست و موسسه جوانان آستان‌قدس رضوي هم به همين صفت او را به حضور در كنفرانس مذكور به همراه عنوان «قدس، پايتخت هميشگي فلسطين» دعوت كرده هست. پوشش خانم برلين اما آنقدر غيرمتعارف و غيرهمخوان به همراه خط فكري-فرهنگي ميزبه همراهن بود كه دوربين‌هاي عكاسي حتي اگر مي‌خوهستند هم نمي‌توانستند لبه همراهس، روسري و چكمه قرمز‌ش را نبينند. همين شد كه ميهمان امريكايي خيلي بيش از آنكه انتظار مي‌رفت به چشم آمد.

تكرار يك اشتبه همراهه

خانم گريتا برلين يا هر زن ديگري به همراه اين نوع پوشش اگر در تهران بود و به فرض عدم برخورد به همراه ماموران گشت ارشاد، در يك همايش رسمي شركت مي‌كرد، مي‌توانست موجب احضار شبه همراهنه ميزبه همراهن و فشارهاي سياسي گسترده بر او شود. فشارهايي كه محمدعلي نجفي، شهردار پيشين تهران شبيه آن را تجربه كرد. اوضاع و احوال مشهد اما فرق دارد. چنانكه هيچ‌كس از رييسي نمي‌پرسد چه كسي اين خانم را دعوت كرده هست؟ چرا توجيه نشده كه به همراهيد چطور لبه همراهس بپوشد و… اين سكوت اما به معناي به‌خير گذشتن ماجرا نيست و احتمالا حاشيه‌هاي حضور اين زن قرمزپوش به اين زودي‌ها تمام نخواهد شد. چنانچه ۲۸ ارديبهشت ۹۶ و همان ديدار جنجالي به همراه تتلو مصداق اين مدعا هست. به اعتقاد بسياري از چهره‌ها و تحليلگران سياسي آن ديدار نقش پررنگي در شكست رييسي در انتخابه همراهت ريهست‌جمهوري دوازدهم داشت. به عنوان مثال امير محبيان، تحليلگر اصولگرا اين ديدار را نشانه بدي توصيف كرده و گفته بود: «ما اصولگرايان مدعي هستيم قدرت براي ما ارزش درجه دو را دارد و اهميت نخست متعلق به ارزش‌هاي ديني هست… قدرت نبه همراهيد آنقدر اهميت يابد كه هر كاري مجاز شود. اين ديدار نشانه‌اي از غلبه پوپوليسم و قدرت‌گرايي هست. افول ما تا اين حد بوده هست كه از شاخص‌هايي مانند مراجع و علماي بزرگ دين به رپرهاي زيرزميني رسيده‌ايم؟ هر توجيهي شود، بي‌معنهست.»

ناصر ايماني، ديگر تحليلگر اصولگرايي هست كه اين ملاقات را «يك اشتبه همراهه بزرگ» خواند. محمد دهقان، نايب‌رييس فراكسيون ولايي مجلس و رييس ستاد انتخابه همراهتي قاليبه همراهف نيز به همراه تاكيد بر اينكه «اين كار [ديدار به همراه تتلو] در نهايت براي آقاي رييسي ضرر داشت و بسياري از افراد را به ترديد انداخت»، از اين ملاقات به عنوان يكي از عوامل ريزش آراي رييسي صحبت كرده بود. مصطفي ميرسليم، ديگر كانديداي اصولگرايان در انتخابه همراهت اخير هم در گفت‌وگويي به همراه اشاره به ديدارش به رييسي گفته بود: «رفتم خدمت آقاي رييسي و يك آقايي كنار ايشان بود. رفيق من گفت ايشان آقاي تتلو هستند… در دلم گفتم كار تمام شد و آقاي رييسي از اين كار ضربه خورد.»

انتخابه همراهت تمام شده اما بد نيست اين انتقادها را يك به همراهر ديگر به آقاي رييسي يا مشاوران و حلقه نزديكان او يادآوري كنيم چرا كه از اظهارنظرها، سفرها، حرفراني‌ها و مصاحبه‌هاي وي اين طور برداشت مي‌شود كه پرونده انتخابه همراهت را در ذهن خود نبسته‌اند و در اين صورت نبه همراهيد خطاي‌هاي گذشته را تكرار كنند.

گريتا برلين، ۷۷ ساله و اهل ايالت ميشيگان هست. عضو «جنبش غزه آزاد» هست و موسسه جوانان آستان‌قدس رضوي هم به همين صفت او را به حضور در كنفرانس مذكور به همراه عنوان «قدس، پايتخت هميشگي فلسطين» دعوت كرده هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم