انتقاد نماینده اصلاح طلب مجلس ششم از ائمه جمعه

۲۳ آبان ۱۳۹۶ qs ایرانی

نماینده مردم نیشابور در مجلس ششم گفت: وضعیت نمازهای جمعه، تنها به همراهزگو کننده یک عقیده و نظر در سطح کشور هست، این در حالی هست که در کشور تفکرات، نظرات و سیهست های مختلفی وجود دارد و همچنین اشخاص و چهره‌های تاثیرگذاری در کشور حضور دارند.

نماینده مردم نیشابور در مجلس ششم گفت: وضعیت نمازهای جمعه، تنها به همراهزگو کننده یک عقیده و نظر در سطح کشور هست، این در حالی هست که در کشور تفکرات، نظرات و سیهست های مختلفی وجود دارد و همچنین اشخاص و چهره‌های تاثیرگذاری در کشور حضور دارند.

بسیاری از فعالان سیاسی همواره بر فراجناحی بودن خطبه های نماز جمعه به عنوان تریبونی عبه همراهدی و سیاسی تاکید کرد‌اند. به اعتقاد آنها، ائمه جمعه ضمن موضع گیری های سیاسی به همراهید جایگاهی فراجناحی داشته به همراهشند و از هرگونه موضع گیری سیاسی و جناحی بپرهیزند تا وحدت و همبستگی جامعه بیش از پیش حفظ شود. چندی پیش «سيد علي خميني» نوه بنيانگذار جمهوري اسلامي برای نخستين به همراهر به نماز جمعه تهران دعوت شد تا در مقام خطيب پيش از نماز جمعه تريبون را دست بگيرد. حضوری که واکنش های زیادی را به دنبه همراهل داشت و چهره های سیاسی زیادی از این موضوع حرف گفته و حضورنوه امام (ره) در اين جايگاه را قابل تأمل دانسته و به فال نیک گرفتند. 

در همین رهستا ، حجت الاسلام حسین انصاری راد فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای ششم شورای اسلامی  از این موضوع حرف گفت و بر ضرورت تغییر در حال و هوای تریبون‌های نماز جمعه تاکید کرد. 

او معتقد هست این روزها تنها یک صدا از تریبون های نماز جمعه به گوش مردم می رسد؛ صدایی که به گفته او موضع گیری های خاصی دارد. هرچند انصاری راد معتقد هست که در شرایط فعلی بعید هست تغییری در سیهست های جاری در نماز جمعه ایجاد شود و حضور اشخاصی همچون سید علی خمینی در نماز جمعه هم نمی تواند چندان تاثیر گذار به همراهشد.

او در ادامه این گفتگو گفت: «وضعیت نمازهای جمعه، تنها به همراهزگو کننده یک عقیده و نظر در سطح کشور هست؛ این در حالی هست که در کشور تفکرات ، نظرات و سیهست های مختلفی وجود دارد و همچنین اشخاص و چهره های تاثیر گذاری در کشور حضور دارند. ما شخصیت‌های مستقل و صاحب نظری در کشور داریم که به همراه هم اختلاف نظر دارند؛ همچنین گروه‌های مختلفی نیز در فضای سیاسی کشور داریم که به همراه یکدیگر اختلاف عقیده دارند. به عبه همراهرتی در کشور انواع افکار، عقاید و مذاهب وجود دارد اما این روزها نماز جمعه فقط به همراهزگو کننده یک نوع تفکر و یا سیهست های واحدی شده هست .»

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای ششم شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا تغییر ریهست شورای سیهستگذاری ائمه جمعه که زمزمه آن مطرح هست،  می تواند تریبون‌های نماز جمعه را به سمت تاثیرگذاری بیشتر ببرد یا خیر، گفت:«تغییر اشخاص چندان نمی‌تواند بیان کننده یک تغییر اساسی به همراهشد؛ به همراهرها از این تغییرات به وجود آمده هست.»

او ادامه می دهد:«اکثریت مواقع یک صدا به گوش می رسد و این یک صدا هم موضع گیری های خاصی دارد که گاهی از حدود وظایف ائمه جمعه خارج هست.»

انصاری راد ادامه داد «امامت جمعه و نماز جمعه مکان مقدسی هست و کسانی که نماز جمعه را بر عهده دارند هم به همراهید قرآن و احادیث را بلد به همراهشند هم به همراهید هستنبه همراهط صحیح و درستی از مجموعه قرآن داشته به همراهشند؛ همچنین کسانی که خطابه ها را القا می کنند و به آن جهت می دهند به همراهید اجتهاد قرآن را بلد به همراهشند و بتوانند آیات مختلف را به همراه هم جمع کنند.»

به گفته این فعال سیاسی اصلاح طلب، قرآن در مراحل و موارد مختلف نازل شده هست و اگر کسی یک آیه را بدون توجه به سایر آیات انتخاب کرده و تنها بر اساس آن آیه حرفی را مبنا قرار دهد کار صحیحی نیست.

رئیس کمسیون اصل ۹۰ مجلس شورای ششم شورای اسلامی می گوید:«البته هستثنا هم وجود دارد؛ به طور مثال در موارد ضروریات می توان تنها به یک آیه از قران هستناد کرد. مانند وجوب نماز، زکات و غیره. اما اگر خطیب نماز جمعه بخواهد دربه همراهره برخی از مسائل مثل جنگ ،صلح و امثال این‌ها و همچنین ارتبه همراهط به همراه جامعه و در رابطه به همراه اشخاصی که معتقد به مذهب اسلام و شیعه اثنی اشعری نیستند صحبت کند به همراهید مجموعه آیات را در نظر گرفته و بتواند از مجموع آیات هستفاده کند تا مطلب درستی به همراهزگو کند.

انصاری معتقد هست در حال حاضر بعید هست این اتفاق و تغییر و تحولات در نماز جمعه نمی افتد.

منبع: خبرآنلاین

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم