او به همراه تصمیمات غلطش آمریکا را درگیر جنگی دیگر در خاورمیانه خواهد کرد

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ qs ایرانی

این هفته، دونالد ترامپ تصمیمی بی پروا در مورد خروج آمریکا از برجام اتخاذ کرد. به همراه این تصمیم، رئیس جمهور آمریکا عملا فرصت بهبود روابط ایران و آمریکا که پس از امضای برجام فراهم شده بود را از بین برد. من عمیقا نگرانم که حرکت به سوی جنگ دقیقا همان جایی هست که رییس جمهور ترامپ ما را می برد.

QS ایران: دونالد ترامپ به همراهلاخره تصمیمی بی پروا در مورد خروج آمریکا از برجام اتخاذ کرد. به همراه این تصمیم، رئیس جمهور آمریکا عملا فرصت بهبود روابط ایران و آمریکا که پس از امضای برجام فراهم شده بود را از بین برد.
به گزارش QS ایران، برنی سندرز در مقاله ای در روزنامه گاردین نوشت: مهم این هست که درک کنیم که برجام فقط توافقنامه ای بین ایالات متحده و ایران نیست، چرا که در کنار آمریکا  بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان نیز حضور دارند و این توافق  توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تایید شده هست. در این بین خروج ترامپ، موجب تشدید تنش ها به همراه مهم ترین متحدان دموکرات ما یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان می شود که همگی از این توافق نامه حمایت می کنند و همواره گفته اند که در رهستای منافع امنیت ملی خود به دنبه همراهل حفظ این توافق هستند.

ترامپ حتی برای نظر مقامات ارشد امنیت ملی خود مانند رییس شورای مشترک ژنرال جوزف دانفورد و جیمز ماتیس نیز که به همراهرها اعلام کرده بودند به همراهقی ماندن در برجام منافع ما را تامین می کند، ارزشی قائل نشد.

متخصصان امنیت ملی و عدم گسترش سلاح های هسته ای در سراسر جهان معتقدند که خروج آمریکا از برجام ضررهای بسیاری را متوجه امنیت جهانی می کند. همانطور که او در مورد تغییرات آب و هوایی به همراه خروج خود از موافقتنامه آب و هوا در پاریس عمل کرد در این مورد نیز به همراه خروج خود ضررهای بسیاری را به امنیت جهانی وارد ساخت.

خروج از برجام همچنین به شدت به توانایی ایالات متحده در مذاکره در مورد توافقنامه های مربوط به عدم گسترش سلاح های هسته ای، به همراه کشور های دیگر مانند کره شمالی، آسیب می رساند. چرا کشوری در جهان چنین توافقنامه ای به همراه آمریکا را امضا کند در حالی که هیچ اطمینانی به پایبندی ما ندارد؟

از سوی دیگر  اگر ما واقعا از سیهست های منطقه ای ایران نگران هستیم،این بدترین مسیر ممکن برای کنترل آن هست چرا که خروج از برجام حل مسائل دیگر را سخت تر خواهد کرد. متأسفانه، تا امروز هیچ وقت هستراتژی مشخصی را از زبه همراهن ترامپ نشنیدیم. به نظر من ما به همراهید همچنان سعی کنیم به همراه دولت ایران صحبت کنیم، به دنبه همراهل برقراری ارتبه همراهط بهتر به همراه مردم ایران و نقش سازنده تر برای ایران در منطقه به همراهشیم. رویکرد ترامپ می تواند دستیابی به این اهداف را دشوارتر سازد.

پس از ۱۷ سال جنگ در افغانستان و ۱۵ سال جنگ در عراق، مردم آمریکا نمی خواهند درگیر جنگ های بی پایان دیگر در خاورمیانه به همراهشند. آنها نمیخواهند به یک مناقشه منطقه ای میان عربستان سعودی و ایران وارد شوند.

 اما من عمیقا نگرانم که حرکت به سوی جنگ دقیقا همان جایی هست که رییس جمهور ترامپ ما را می برد. اگر کسی تمایل داشت که این نگرانی ها را رد کند، به آنها یادآوری می کنم که جان بولتون، مشاور امنیت ملی تازه منصوب شده ترامپ،  چند سال پیش مقاله ای تحت عنوان “متوقف کردن ایران” نوشت و صراحتا از حمله به ایران دفاع کرد.

 به نظر میرسد که ترامپ و دولت او، به همراه کنار زدن توافق هسته ای و روشن ساختن هدف خود از تشدید تنش ها، بهانه ای برای ورود به جنگی دیگر را پیدا کرده اند. اکنون این احمقانه هست که تصور کنید که به همراه به کارگیری سوء هستفاده از نیروی نظامی می توانیم این مشکلات را از میان برداریم.

ما به همراهید به یاد داشته به همراهشیم که جاده جنگ عراق نیز به سادگی و یکبه همراهره در سال ۲۰۰۳ آغاز نشد. در طول چند سال، به همراه توجه به تصمیمات سیاسی که ممکن بود در آن زمان به نظر  نسبتا کوچک نیز برسند، آجر روی آجر گذاشته شد و بزرگترین اشتبه همراهه ما یعنی حمله به عراق رقم خورد. در واقع، یکی از این پیامدهای ناخوهسته، توانمندسازی ایران در عراق و سایر نقاط منطقه بود.

به نظر می رسید حرفرانی پرزیدنت ترامپ در هفته گذشته  حکایت از پیگیری سیهستی مانند عراق در قبه همراهل ایران دارد. واقعیت این هست که رهبری واقعی و قدرت واقعی آمریکا، به همراه توانایی ما برای ضربه زدن به کشورها نشان داده نمی شود، بلکه از طریق توانایی ما برایایجاد صلح و امنیت و دستیابی به توافقات بین المللی سنجیده می شود.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم