تنها زیستگاه پویای آهو در شمال غرب کشور در آستانه نابودی قرار دارد

۲۸ مهر ۱۳۹۶ qs ایرانی

در جریان سرشماری پاییزه آهوان دشت سهرین منطقه حفاظت شده سرخ آبه همراهد تعداد ۱۱۰۵ آهو به روش مشاهده مستقیم شمارش گردید.

در جریان سرشماری پاییزه سال ۱۳۹۲ در دشت سهرین ۱۶۵۰ آهو شمارش شده بود (لینک مرتبط) که سرشماری سال جاری حکایت از کاهش جمعیت ۵۴۵ عددی آهو در این منطقه دارد.

دشت سهرین واقع در منطقه حفاظت شده سرخ آبه همراهد تنها زیستگاه پویای آهو در شمال غرب کشور به شمار می رود. این زیستگاه ارزشمند طی سال های اخیر به شدت دستخوش تغییر کاربری از طریق حفر چاه های متعدد و توسعه فعالیت های کشاورزی شده هست.

در واقع به همراه روند فعلی دشت سهرین به سوی نابودی پیش می رود و کاهش جمعیت ۳۵ درصدی جمعیت آهو در این منطقه نیز بیانگر همین موضوع هست.

رئیس اداره نظارت بر حیات‌وحش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست هستان زنجان در این به همراهره گفت: متأسفانه به همراه بی‌توجهی به هشدارهای متعدد و مکرر در رابطه به همراه نابودی زیستگاه اصلی تنها به همراهزماندگان آهوان شمال‌غرب کشور، شاهد این هستیم که هم‌چنان تغییر کاربری‌های غیرمجاز و تغییر الگوی کشت در منطقه به همراهعث نا امن شدن محل زندگی این حیوانات شده هست.

علی قرجه‌لو اظهار داشت: برای این‌ که آهوان بتوانند در محیطی امن به حیات خود ادامه دهند نیاز به یک سری شرایط دارند که متأسفانه شاهد هستیم در دشت سهرین این وضعیت در حال نابودی هست.

به‌طور مثال حفر چاه‌های متعدد و افزایش تردد در این منطقه به همراهعث شده هست که آهوان نتوانند هم‌چون گذشته به همراه آرامش در این منطقه زیست کنند.

به همراهرها هشدارهای لازم را در این رابطه به مسئولان داده و خوهستار همکاری آن‌ها شده‌ایم و برخی ارگان ها نیز همراهی لازم را به همراه ما داشته‌اند اما به همراهید همه دست به دست هم بدهیم تا روز به روز شرایط برای زیست این جانوران سخت‌تر نشود.

منبع : پایگاه خبری دیده به همراهن محیط زیست و حیات وحش ایران 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم