“رحیم‌پور ازغدی” یا بی‌سواد هست یا دروغگو!

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ qs ایرانی

دانشگاه به کنار؛ تاکنون هیچ اجازه اجتهادی از مراجع تقلید معتبر و صاحب سبک حوزه نیز به ایشان منتشر نشده هست.

روزنامه ایران نوشت: آقای رحیم‌پور ازغدی در حرفرانی‌اش رئیس ‌جمهوری را بی‌سواد و دروغگو خطاب کرده هست. قبل از آنکه به نام اسلامی‌سازی علوم، به جوانان بسیجی آدرس نسبی‌گرایان و راه نئولیبرالیسم را بدهد، به همراهید به این سؤال پاسخ بدهد که اگر این دقایق را نمی‌داند و به زبه همراهن می‌آورد، «بی‌سواد» هست و اگر می‌داند و می‌گوید، یک «دروغگو» هست

  از چهره‌های تکراری صدا و سیما؛ خطبه‌های پیش از دستور نماز جمعه و حالا مسئول انتقاد از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی. سال‌ههست پول و امکانات خیلی از نهادهای حاکمیتی و از جمله دوربین‌های صدا و سیما، به صورت پیوسته در اختیار او هست تا چنان که سایت رسمی انتشار آرایش نشان می‌دهد در موضوعات متنوعی از خانواده و سیهست خارجی گرفته تا سیهست داخلی و عدالت و اقتصاد و علوم انسانی و فقه و جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی و اندیشه‌های امام خمینی و توسعه و مهدویت هرچه می‌خواهد، بگوید.

«عقلانیت، بحثی در مبه همراهنی جامعه‌شناسی»، «فقه و تئوری دولت»، «محمد پیامبری برای همیشه» و «مجموعه گفتارهای طرحی برای فردا» عناوین برخی کتاب‌های او هستند که از جامعه‌شناسی تا فقه و تاریخ اسلام و آینده پژوهشی سرک کشیده‌اند.

نقل هست که علمای برجسته سال‌ها پژوهش می‌کنند تا بتوانند در مورد یک موضوع، حرفی جدی بگویند. او اما تنها در یکی از سی‌دی‌های منتشر شده‌اش ۷۰ ساعت دربه همراهره عدالت حرف زده هست. هیچ ‌کس از او نمی‌پرسد حاصل بیش از یک دهه حضور در شورای انقلاب فرهنگی و بیش از چند هزار ساعت حرفرانی در حوزه‌هایی به این گستردگی چه بوده هست؟

گستردگی و تخصصی شدن حوزه‌های مختلف دانش بشری و تواضع علمی، اولین اصل در علوم انسانی هست که علمای حوزه‌های مختلف را به این سمت که تنها در یک شاخه معین، به تحقیق بپردازند، در همه حوزه‌ها حرف نزنند و بیش از حرف زدن بشنوند، مقید نبودن به پژوهش و جایگزین کردن پژوهش به همراه حرفرانی، اما به این چهره پرنفوذ حوزه علوم انسانی این امکان را داده که دربه همراهره همه چیز حرف بگوید. حکیم دوران که مدرسه نرفته و خط ننوشته، به همراه مدرک دیپلم، مسأله‌آموز صد مدرس شده هست و البته قول مشهوری هست که آن کس که دربه همراهره همه چیز حرف می‌گوید، در حقیقت دربه همراهره هیچ‌ چیز حرف نگفته هست.

دانشگاه به کنار؛ تاکنون هیچ اجازه اجتهادی از مراجع تقلید معتبر و صاحب سبک حوزه نیز به ایشان منتشر نشده هست.

حالا حسن رحیم‌پور ازغدی به همراهز به میدان آمده و در حرفانی جنجالی، رئیس ‌جمهوری را به دلیل ناآشنایی به همراه مبه همراهنی علوم انسانی نواخته هست. آنچه اما عجیب می‌نماید، ارجاعات او به آرای سه نظریه‌پرداز غربی یعنی «تامس کوهن»، «پل فایبرآیند» و «ایمره لاکاتوش» برای دفاع از ایده علوم انسانی اسلامی هست.

آقای رحیم‌پور ازغدی درحالی برای دفاع کردن از علوم انسانی اسلامی و «فرهنگی بودن این علوم» به این چهره‌ها ارجاع می‌دهد که هر دانشجوی لیسانس علوم اجتماعی هم می‌داند که هر سه چهره در زمره متفکرانی هستند که از دستگاه‌های معرفتی نسبی‌گرا دفاع می‌کنند. آنها اساساً قائل به وجود هیچ حقیقت غیر تاریخی و جهانشمولی نیستند و از این ‌رو نخستین مخالفت آنها نه به همراه گفتارهای علمی که به همراه گفتارهای دینی به عنوان مدعیان دستیابی به حقیقت هست.

آقای رحیم‌پور ازغدی اگر به همان دروس آیت‌الله جوادی آملی بسنده می‌کرد و در همان‌ها متمرکز می‌شد، می‌دانست که مهم‌ترین انتقاد ایشان به علوم انسانی غربی نسبی‌گرایی و شک‌گرایی موجود در آن هست و علوم انسانی اسلامی دقیقاً قرار هست در خلاف جهت آرای کوهن و لاکاتوش و فایبرآیند، به سمت حقایق جهانشمول حرکت کنند.

به هر حال آنچه واضح هست، اینکه کوهن و فایبرآیند و لاکاتوش به عنوان نسبی‌گرایان جدید، کاملاً در برابر هر پروژه فکری‌ای قرار می‌گیرد که دستیابی به حقیقتی را دنبه همراهل کنند. علاوه ‌بر آن، همه می‌دانیم نسبی‌گرایی از مقومات دستگاه‌های فکری نئولیبرال در جهان امروز هست ، دستگاهی که سال‌ههست تلاش دستگاه فرهنگی نظام مبه همراهرزه به همراه آن بوده هست.آقای رحیم‌پور ازغدی در حرفرانی‌اش رئیس ‌جمهوری را بی‌سواد و دروغگو خطاب کرده هست.

او اما قبل از آنکه به نام اسلامی‌سازی علوم، به جوانان بسیجی آدرس نسبی‌گرایان و راه نئولیبرالیسم را بدهد، به همراهید به این سؤال پاسخ بدهد که اگر این دقایق را نمی‌داند و به زبه همراهن می‌آورد، «بی‌سواد» هست و اگر می‌داند و می‌گوید، «دروغگو» هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم