ماجرای مدافع سرسخت احمدی‌نژاد که بعد از ۶ سال سکوتش را شکست

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ qs ایرانی

عملکردهایش در زمان هستانداری فارس و حمایت‌های افراطی‌اش از احمدی‌نژاد، او را تا رده معاونت ریهست جمهوری در دولت دهم ارتقاء داد،‌ اما هشت ماه بیشتر در کابینه دوام نیاورد و به همراه یک هستعفاء از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خداحافظی کرد که حالا بعد از ۶ سال اظهار کرده «صوری» بوده و در جریان پیگیری خروج ۶۰۰ هزار شیء از موزه ملی، عذرش را خوهسته بودند.

عملکردهایش در زمان هستانداری فارس و حمایت‌های افراطی‌اش از احمدی‌نژاد، او را تا رده معاونت ریهست جمهوری در دولت دهم ارتقاء داد،‌ اما هشت ماه بیشتر در کابینه دوام نیاورد و به همراه یک هستعفاء از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خداحافظی کرد که حالا بعد از ۶ سال اظهار کرده «صوری» بوده و در جریان پیگیری خروج ۶۰۰ هزار شیء از موزه ملی، عذرش را خوهسته بودند.

به گزارش ایسنا، روح‌الله احمدزاده کرمانی هستاندار اسبق فارس بود که در تمام دوران زمام‌داری این هستان، از سیهست‌های احمدی‌نژاد سرسختانه دفاع می‌کرد، ‌ اکنون در مقام یکی از منتقدان و افشاکنندگان فساد در دولت وی ظاهر شده هست. او درحالی از اتفاقات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که هشت ماه ریهست آن را به عهده داشت، پرده برداشته که ۶ سال تمام دربه همراهره‌ی آنچه که زیر گوش این معاونت ریهست جمهوری رخ داده، سکوت کرده بود.

احمدزاده در انتخابه همراهت ۸۸ معین هستان فارس بود و گفته می‌شود به خاطر وفاداری‌اش به دولت که خود از آن به همراه عنوان «رفاقت نزدیک» به همراه احمدی‌نژاد یاد می‌کرد، نخست هستاندار فار س شد و بعد هم تا سمت معاونت ریهست جمهوری و ریهست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارتقاء یافت. به همراه این حال ‌ هشت ماه در این سازمان بیشتر دوام نیاورد. آن زمان در اخبه همراهر غیر رسمی آمده بود، او به همراه حمید بقایی که مرد در سایه‌ی این سازمان بود و اجازه‌ی دخل و تصرف در امورات آن را حتی در حد عزل و نصب نمی‌داد، اختلاف پیدا کرده بود. تمام دوران مدیریت احمدزاده در سکوت کامل گذشت، او حتا در یک نشست خبری هم حضور نیافت.

وقتی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آمد که این سازمان بین تهران، اصفهان و شیراز سه پاره شده بود؛ همان روزهایی که حرف از مفقود شدن اسناد مهم تاریخی در حین اسبه همراهب‌کشی به شیراز و اصفهان و خروج برخی از اشیاء موزه‌ای در پوسته‌ی برگزاری نمایشگاه‌های تاریخی ایران در خارج از کشور، مطرح بود. اما حتی یک به همراهر هم به حواشی آن روزها پاسخی نداد و همه جواب‌ها را به آینده موکول کرد. حالا که شش سال گذشته و پرونده قضایی حمید بقایی به همراهز شده، او نیز لب به حرف گشوده و اسراری را برملا کرده که اتفاقا سر انگشت اتهام به سوی خودش نشانه گرفته شده، چرا که آن روزها که می‌گوید پیگیر خروج ۶۰۰ هزار شئ تاریخی از مهم‌ترین موزه ایران و پرونده ارزان‌فروشی شرکت توسعه گردشگری به ارزش ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده، حرفی نزده و این سکوت را همچنان ادامه داده هست.

احمدزاده که در خلال حرفرانی‌های تبلیغاتی‌اش در سال ۹۲ گفته بود: «وقتی دزدی به نام مدیر عامل به همراهنک ملی پیدا شد و فساد را دیدیم، به همراهید آن مسئول شبه همراهنه عزل شود. من اگر بفهم بخشداری در یک شهرستان دنبه همراهل کار یک پیمانکار افتاده و می‌خواهد از جایی ببلعد و به زد و بند پرداخته هست، او را شبه همراهنه عزل می‌کنم. به محض اینکه انسان به حقیقتی نایل شد از آن لحظه به بعد تکلیفش فرق می‌کند. » اما حاضر نشده بود در جریان خروج اشیاء موزه ملی در سال ۹۰ در مقام پاسخگو ظاهر شود و این موضوع را به همراه آن‌که گفته پیگیری می‌کرده، کاملا رد کرده بود.

احمدزاده‌ کرمانی در ۲۹ شهریور ۹۰ و تقریبه همراه در اواسط دوره‌ی ریهستش در این سازمان و چند روز پس از آن‌که کیهان گزارش خروج آثار تاریخی را از موزه ملی منتشر کرد، در این‌به همراهره گفته بود: «دربه همراهره‌ی حفظ، نگهداری و نقل و انتقال اموال و اشیای تاریخی در کشور، در قالب پروتکل‌های تعریف‌شده، آن‌ها تابع قوانین و مقررات بسیار شفاف و منضبطی هستند و آیین‌نامه‌ی اموال تاریخی و فرهنگی، قانون محاسبه همراهت عمومی کشور، آیین‌نامه‌ی دارندگان و مالکان اشیای تاریخی و عتیقه‌جات از آن جمله‌اند.»

او همچنین گفته بود: «دربه همراهره‌ی هر نوع نقل و انتقال و خارج کردن اشیاء از موزه‌ها، دستگاه‌های نظارتی و کنترلی دقت لازم را دارند. یگان‌های حفاظت و نیروی انتظامی نیز در تمام موزه‌ها و انبه همراهرهای نگهداری اموال و اشیای تاریخی مستقر هستند و مانند وزارت اطلاعات نظارت کامل دارند. همچنین به همراهزرسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نظارت کاملی دارد. براساس مفاد ماده‌ی ۱۱۰ قانون محاسبه همراهت عمومی کشور و مواد ۱۷ و ۲۱ آیین‌نامه‌ی نگهداری از اموال و اشیای فرهنگی و تاریخی، به هیچ‌وجه امکان سوءهستفاده در این حوزه‌ها وجود ندارد.

او اضافه کرده بود: اظهار نظرهای غیرکارشناسانه در این زمینه، پیش از آن‌که به معنی زیر سؤال بردن سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به همراهشد، به معنی زیرسؤال بردن ساختارهای نظارتی، امنیتی، حرهستی و حفاظتی هست.»

احمدزاده چه در زمان هستانداری فارس و چه در دوران کاندیداتوری ریهست جمهوری یازدهم همواره از مواضع و سیهست‌های دولت احمدی‌نژاد دفاع می‌کرد و حتی ائتلاف خود را منطبق به همراه همان خط فکری تعریف کرده بود؛ «ائتلاف و وحدت به همراهید حول منافع ملی و پابرهنگان و فساد اقتصادی شکل بگیرد» و شعارش «دولت جوان، عدالت قانوگرایی و وفاق ملی» بود. به همراه این حال از همان دوره‌ی کاندیداتوری سعی کرد خود را به عنوان منتقد دولت معرفی کند.

اردیبهشت ۹۲ در یکی از مصاحبه‌های تبلیغاتی‌اش گفته بود: «اگر احمدی‌نژاد به همراه گفتمان عدالت‌خواهی، مردم‌داری، ولایت‌مداری و فسادستیزی و هستکبه همراهر ستیزی به نقد توسعه‌ی اقتصادی و سیاسی دولت‌های کارگزاران و اصلاحات پرداخت، من از همین منظر به نقد خود احمدی‌نژاد نشستم.»

وی بیان کرده بود: «چرا در دولت عدالت‌ که دولت مبه همراهرزه به همراه فساد اقتصادی و بی‌عدالتی بود، جریان‌های فساد اقتصادی ریشه‌ دواندند، آقای احمدی‌نژاد نمی‌تواند انکار کند که پروژه‌ی چندین هزار میلیاردی سوء هستفاده‌های مالی در دولت ایشان تحت تاثیر حمایت‌های برخی مدیران در مجموعه‌های دولت نبوده هست.»

به همراه این حال او همچنان اصرار داشت احمدی‌نژاد را انسانی جسور معرفی کند و نوک پیکان انتقاداتش را بیشتر به سمت کابینه‌ی وی، نشانه بگیرد. در یکی از مصاحبه‌های انتخابه همراهتی‌اش گفته بود: «من حساب آقای احمدی‌نژاد و رییس‌جمهور کشورمان را از حساب برخی دوستان در مجموعه‌ی دولت جدا می‌دانم. آقای احمدی‌نژاد انسانی شجاع و مردمی، انقلابی، خلاق، پرتلاش و علاقه‌مند به توسعه‌ی کشور هست. برخی اشکالاتی که من مطرح می‌کنم، از چشم‌انداز منتقدان سنتی ایشان نیست، چون به آن اردوگاه تعلق ندارم. جنس نقادی‌های بنده از منظر همان گفتمان انتقادی هست که خود احمدی‌نژاد آن را در سال ۸۸ مطرح کرد.»

احمدزاده حتی آن موقع هم لب به حرف نگشود و ترجیح داد حرفانش به همراه کنایه‌های لطیف و ظریف خطاب به اطرافیان احمدی‌نژاد همراه به همراهشد و دربه همراهره‌ی جدا شدنش از کابینه دولت دهم گفته بود: «وقتی من در مجموعه دولت به جمع‌بندی رسیدم که آرمان‌های من در مصلحت‌اندیشی به همراه برخی از مناسبه همراهت ناعادلانه درون دولت ذبح می‌شود، از مجموعه دولت کنار کشیدم. به نظر من هیچ ضرورتی ندارد که ما در شرایطی که فکر می‌کنیم هیچ افق روشنی وجود ندارد به چنین راهی ادامه دهیم.»

او همان موقع در حرفرانی‌های پراکنده‌ی دیگری و در جواب به این سوال که چرا از دولتی که این همه به آن به همراهور دارد و از آن دفاع می‌کند، بیرون آمد، گفته بود: «من به همراه اطرافیان دولت مشکل داشتم و بیرون آمدم، اما خود را به آرمان‌های سال ۸۴ احمدی‌نژاد نزدیک می‌دانم و هیچ مذاکره‌ای به همراه جبهه پایداری نداشته‌ام»، «من آرمانی به دولت احمدی‌نژاد پیوستم و آرمانی از این دولت جدا شدم و این یک مساله سیاسی نبود»، «به همراهور من این هست که در فرآیند اجرا، انسان اگر به آرمان‌ها و به همراهورهای خود تعهد داشته به همراهشد این موضوع اصیل‌تر از آن هست که در پست و مناسب اجرایی خود را تعریف کند.»

به همراه این حال شش سال طول کشید تا روح‌الله احمزاده کرمانی تکلیف‌اش را در برابر حقیقتی که می‌گوید بر وی نایل شده بود، ادا کند و شماری از پرونده‌هایی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را به حاشیه رانده و آمیخته به فساد کرده بود برملا کند، افشاگری که انگار بیشتر رنگ تسویه حساب یا حتی تطهیر دارد تا شفاف‌سازی پرونده‌های حقوقی قابل پیگیرد قانونی.

او که پیش از هستانداری فارس، ریهست دانشکده خبر را نیز داشت و به اصطلاح شخصیتی رسانه‌ای شناخته می‌شد، هرچند که همواره و بویژه در دوران ریهست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از رسانه‌ها بر حذر بود، آبه همراهن سال ۸۹ در حرفرانی به انگیزه تجلیل از اصحاب رسانه‌ برای یک سال همراهی در دوران مدیریت هستان فارس، این جمله را گفته بود که «اگر فضای شفافی حاکم به همراهشد، هیچ کس از رسانه‌ها نخواهد ترسید، اما ترس برخی از افراد از رسانه‌ها ناشی از عدم شفافیت و حرف‌های مگو آنههست. »

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم