وزراى بى انگيزه را كنار بگذاريد/حامى دولتيم و نقد هم مى كنيم/صداوسيما ياس آفرينى مى كند

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ qs ایرانی

ما به همراهید این واقعیت را بپذیریم که در شرایط کنونی دولت آقای روحانی بهترین دولت ممکن هست. ما در بین کاندیداهای ریهست جمهوری بهترین گزینه را برای ریهست جمهوری انتخاب کردیم. اما به همراه اين وجود نقدهاي خود را هم بيان مي‌كنيم. // هنگامی که یک معترض رفتار غيرعادي نشان مي‌دهد، يك خانم در خیابه همراهن حجاب خود را برمی‌دارد، فردي به همراه قمه به يك نهاد ریهست جمهوری حمله‌ور مي‌شود يا يك معترض مقابل مجلس روي سقف اتوبوس خود مي‌رود، در واقع عصبه همراهنیت خود را از وضعیت موجود جامعه و عملکرد برخي مسئولان نشان می‌دهد. اينها نشانه عصبه همراهنیت مردم هست. این مردم همان مردمی هستند که در طول هشت سال جنگ تحمیلی برای شهادت از یکدیگر سبقت می‌گرفتند. چه شده که به این روز افتاده‌اند و دست به چنین کارهای می‌زنند؟ مسبب اصلی این وضعیت چه کسانی هستند؟

آرمان- احسان انصاری:«صدای مردم»؛ این بهترین عبه همراهرتی هست که می‌توان دربه همراهره مواضع سیاسی و اقتصادی حجت‌الاسلام شیخ قدرت‌ا… علیخانی به کار برد.کسی که سه دوره نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بوده و امروز به یکی از پناهگاه‌های اصلی مردم برای بیان دردها و مشکلات خود تبدیل شده هست.حجت‌الاسلام علیخانی که از سابقون انقلاب اسلامی هست در گفت‌وگو به همراه «آرمان» به همراه صدایی گرفته عنوان می‌کند:«میزان فقری که امروز در جامعه وجود دارد نگران‌كننده هست. بسیاری از مردم از بیان دردهای خود به دلیل شرم و حیا خودداری می‌کنند و در واقع آبروداری می‌کنند». ایشان ادامه می‌دهد:«اگر واقع بین به همراهشیم به همراهید عنوان کنم که اعتماد بخش‌هایی از جامعه از مسئولان سلب شده و اگر این وضعیت ترمیم نشود نمی‌توان به بهبود وضعیت جامعه در آینده امیدوار بود». مشاور پارلمانی مرحوم آیت ا… هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به همراه انتقاد از رویکرد برخی از وزرا عنوان می‌کند:«متاسفانه آقای روحانی هنوز موفق نشده‌اند پاسخ مناسب و متناسب به همراه ۲۴میلیون رأیی که مردم به ایشان داده‌اند، را به جامعه بدهند». در ادامه متن گفت وگوی «آرمان» به همراه حجت‌الاسلام قدرت‌ا… علیخانی را از نظر می‌گذرانید.

افکار عمومی و بدنه جریان اصلاحات به چه میزان از عملکرد دولت دوازدهم رضایت دارند؟ ناآرامی‌های اخیر چه تاثیری در رفتار دولت داشته هست؟

در شرایط کنونی کشور به همراه چالش‌ها و مشکلات زیادی مواجه هست و به همین دلیل دولت آقای روحانی کار سختی در آینده پیش‌رو خواهد داشت. به همراه این وجود برخی تلاش می‌کنند مشکلات کنونی کشور را به مشکلات اقتصادی تقلیل بدهند و همه چیز را در وضعیت اقتصادی مردم خلاصه کنند. به نظر من نبه همراهید همه چیز را به مسائل اقتصادی تقلیل داد. بدون شک در ناآرامی‌های اخیر مسائل سیاسی نیز دخیل بود و نمی‌توان منکر این قضیه شد.کشور ما دارای جمعیت جوانی هست و به همین دلیل ما به همراهید دغدغه‌های جوانان را در زمینه‌های مختلف جدی تلقی کنیم. بنده مرتب به همراه مردم در ارتبه همراهط و از نزدیک به همراه مشکلات آنها آشنا هستم. وضعیت فقر موجود در جامعه بسيار نگران‌كننده هست و در نوع خود یک فاجعه هست. در شرایط کنونی مراکز رسمی آمارهایی دربه همراهره فقر در جامعه ارائه می‌کنند که به نظر مي رسد به همراه واقعیات همخوانی ندارد و وضعیت فقر بسیار جدی‌تر و گسترده‌تر از این آمارههست.

چرا چنین اتفاقی رخ داده هست؟

اين موضوع معلول عوامل مختلف كوتاه مدت و بلندمدت داخلي و حتي خارجي هست. اما مهمترين عامل سيهست‌هاي غلطي هست كه در حوزه‌هاي مختلف براي دوره‌هاي طولاني اجرا شده و اكنون آثار و نتايج آن به‌آن شكل خود را نشان مي‌دهند. اين وضعيت نگران‌كننده فقط در حوزه اقتصادي نيست، در حوزه اجتماعي و آسيب‌هاي آن كه امروز موجب جلب توجه همگان شده هست نيز همين صدق می‌کند. عبور از اين وضعيت نيازمند عزم و اجماع ملي و تغييرات جدي در برخي سيهست‌ها، برنامه‌ها و البته رويكرد مديران در همه قوا به ويژه دولت هست و تا اين اتفاق نيفتد، نمي‌توان نسبت به بهبود شرايط خوش‌بين بود.

بر چه اساسي فقر موجود را بسيار نگران كننده مي‌دانيد؟

در سال‌های اخیر دولت بودجه سازمان‌هایی مانند کمیته امداد و بهزیستی را چندین برابر کرده هست. این در حالی هست که عده‌ای به دلیل شرم و حیایی که دارند وضعیت خود را به کمیته امداد و سازمان بهزیستی اعلام نمی‌کنند و از چنین نهادهایی کمک نمی‌گیرند. در نتیجه بسیاری از مردم آبروداری می‌کنند و مشکلات خود را برای کسی به همراهزگو نمی‌کنند.

۷ ماه از آغاز به كار دولت يازدهم مي‌گذرد. عملكرد دولت را در اين مدت چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

مردم در انتخابه همراهت ریهست جمهوری سال۹۶ نزدیک به۲۴میلیون به آقای روحانی رأی داده‌اند. این در حالی هست که به نظر من آقای روحانی هنوز موفق نشده پاسخ مناسب و متناسب به همراه اين آرا را به جامعه بدهد و اميدوارم زمان نگذرد. ۲۴ میلیون، رأی قابل توجهی هست. آقای روحانی مي‌توانست و مي‌تواند به همراه اين پشتوانه قوي از جامعه و پايگاه اجتماعي خود براي حل مشكلاتي كه كشور و دولت به همراه آن مواجه هست، كمك بگيرد. اما متاسفانه نه تنها اين اتفاق نيفتاده، بلكه برخي مديران ارشد دولت به همراه مردم رو رهست نبوده‌اند و برخي هم فاقد انگيزه لازم براي پيگيري جدي امور هستند. برخي وزرا به‌دليل اينكه دنبه همراهل دردسر نبودند – مثلا پرهيز از مواجهه به همراه مجلس يا نهادهاي نظارتي و قضايي- اساسا نمي‌خوهستند در دولت به همراهشند و رئيس جمهور آنها را به زور در دولت نگه داشت. مشخص هست وزيري كه اينگونه در كابينه مي‌ماند، عملكردش و حتي نوع برخوردش به همراه مردم و حتي حاميان دولت متفاوت مي‌شود و بيشتر منتظر پايان دوره هست تا يك اقدام اساسي و ماندگار. سوال مهمی که در این زمینه وجود دارد این هست که درست هست که برخی از این وزرا به جریان حامي دولت نزدیک هستند اما در کشور «قحط الرجال» كه نيست، مي توان افراد پر انگيزه، جسور و جوان‌تر را به كار دعوت كرد. نكته ديگر توصيه‌اي هست كه به آقاي رئيس جمهور دارم و آن اين هست كه برخي اقدامات و گزارشات وزرا را به‌شكل دقيق‌تري بررسي نمايند. از اين نظر كه اگر برخي طرح هايي كه آقايان در جهت خدمت‌رساني ارائه مي‌كنند، عملي هست، ابتدا اجرا و سپس خبرش را به رئيس جمهور براي اعلام بدهند، نه اينكه از رئيس جمهور براي اعلام برخي طرح‌ها كه قابليت اجراي كامل ندارد، هزينه كنند. ما حامی دولت آقای روحانی بوده‌ایم و امروز هم هستیم. به همراه این وجود هنگامی که مي‌بينيم يك مدير مياني دولت به همراه خود دولت و برنامه‌هايش هماهنگ نيست و تغيير هم نمي‌كند، متعجب مي‌شويم. متاسفانه همچنان مديراني در سطوح مختلف دولت حضور دارند كه هيچ اعتقادي به شعارها، برنامه‌ها و سيهست‌هاي اين دولت ندارند. به همین دلیل نیز نوعي انفعال در دولت به‌وجود آمده هست.

چرا آقای روحانی به حضور وزرایی که علاقه‌ای به حضور در دولت ندارند، اصرار و پافشاری می‌کند؟

اگر این سوال از ایشان پرسیده شود به احتمال زیاد ایشان عنوان خواهند کرد که این افراد کارشناس و خبره کار بوده‌اند و به همین دلیل دولت از آنها هستفاده کرده هست. به هر حال آقای روحانی در این زمینه هستدلال خاص خود را خواهد داشت. به همراه این وجود بنده به عنوان یک فعال سیاسی و فردی که سه دوره در مجلس حضور داشتم چنین هستدلالی را نمی‌پذیرم. برخی از وزرایی که از مجلس شورای اسلامی آرای خوبی هم کسب کردند فاقد کارآیی لازم هستند. بدون شک یکی از مهم‌ترین دلایل نارضايتي‌های اخیر فاصله مسئولان از مردم و بی‌مهری نسبت به آنها بوده هست. امروز در آستانه ۴۰سالگي انقلاب اسلامی، هنوز برخي ادارات و دستگاه‌ها در بخش‌هاي مختلف رفتار مناسبي به همراه مردم ندارند. هنگامی که یک معترض رفتار غيرعادي نشان مي‌دهد، يك خانم در خیابه همراهن حجاب خود را برمی‌دارد، فردي به همراه قمه به يك نهاد ریهست جمهوری حمله‌ور مي‌شود يا يك معترض مقابل مجلس روي سقف اتوبوس خود مي‌رود، در واقع عصبه همراهنیت خود را از وضعیت موجود جامعه و عملکرد برخي مسئولان نشان می‌دهد. اينها نشانه عصبه همراهنیت مردم هست. این مردم همان مردمی هستند که در طول هشت سال جنگ تحمیلی برای شهادت از یکدیگر سبقت می‌گرفتند. چه شده که به این روز افتاده‌اند و دست به چنین کارهای می‌زنند؟ مسبب اصلی این وضعیت چه کسانی هستند؟ بنده نمی‌گویم همه مردم دست به چنین کارهایی می‌زنند؛ اما همین افرادی که چنین کارهایی را انجام می‌دهد به دلیل عملکردهاي نامناسب هست که موجب شده اعتماد بخش‌هایی از جامعه از مسئولان سلب شود. در نتیجه تا زمانی که این مسأله ترمیم نشود نمی‌توان نسبت به بهبود وضعیت جامعه امیدوار بود.

شما تاكيد زيادي بر ارتبه همراهط ميان ناآرامي‌هاي اخير و عملكردها داريد…

بله. مسئولان به همراهید به صورت جدی این سوال را از خود بپرسند که چه شد که به یک‌به همراهره يك موج اعتراضي شكل گرفت؟ مردمی که انقلاب کردند، در جنگ تحمیلی سنگ تمام گذاشتند و عزیزان خود را برای حفظ نظام و انقلاب دادند و همواره پشتیبه همراهن و حامی نظام بودند. البته نبه همراهيد از برخي رويكردهاي يأس آفرين هم غافل شد. اينكه چرا صداوسيما فقط نكات منفي را در دولت مي بيند و منعكس مي‌كند. اينكه برخي ائمه جمعه در نماز جمعه به جای اینکه مردم و گروه‌های سیاسی را به وحدت دعوت کنند و عامل وحدت به همراهشند، موضع‌گیری سیاسی و جناحي می‌کنند و موجب پيدايش زمینه دو دستگی در جامعه مي شوند.

فاصله مسئولان به همراه مردم چگونه ترمیم می‌شود؟

ارتبه همراهط به همراه مردم و نخبگان براي بيان واقعيات. به همراهيد درخصوص مشكلات به همراه مردم به همراه صداقت و صراحت صحبت كرد و از مسيرهاي سخت موجود و آينده و راهكارهاي عبور از آنها حرف گفت. مردم اگر ببينند به همراه آنها صادقانه و شفاف مسايل در ميان گذاشته مي شود حاضرند همراهي كنند و حتي هزينه‌هاي آن را هم بپردازند. نكته ديگر، شنيدن صدا و مطالبه همراهت مردم در همه حوزه‌ها و از سوي همه دستگاه‌ها و مسئولان هست و نمايش اين اراده كه كشور و مسئولان آن توانايي و قصد عبور از چالش‌ها را به دور از درگيري‌هاي جناحي و مچ‌گيري‌هاي سياسي دارند. اگر این وضعیت ترمیم نشود نارضايتي‌ها در کشور به شکل جدی‌تری تکرار خواهد شد و در آن زمان به راحتی نمی‌توان آن را کنترل کرد. مخاطب حرف من فقط دولت نيست و اگر بر دولت تاكيد مي‌كنيم علت اين هست كه به‌هرحال به‌لحاظ اجرايي مردم ارتبه همراهط و انتظار بيشتري از دولت نسبت به سايرين دارند.

ارتبه همراهط دولت به همراه جامعه و حاميانش را همچنان ضعيف مي‌دانيد؟

ارتبه همراهط به همراه مردم صرفا به معني گفت‌وگوی يك طرفه نيست. به عنوان مثال آقای روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی اخیر خود حرف جدیدی برای مردم نداشت و دو هفته پس از آن نيز در نشست خبری عمدتا همان مواضع قبلی را تکرار کردند. شايد اغلب کارشناسان سیاسی و رسانه‌ای به همراه این حرف بنده هم عقیده به همراهشند که هیچ ضرورتی برای برگزاری نشست خبری مجدد آقای روحانی وجود نداشت. در ارتبه همراهط به همراه حاميان نيز دولت آقای روحانی همچنان نتوانسته ارتبه همراهط منسجم و تاثیرگذاری به همراه حاميانش و جریان‌های سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا برقرار كند.

منشأ این عدم ارتبه همراهط را به همراهید در دولت جست‌وجو کرد و یا در بین جریان‌های حامی دولت؟

منشأ این عدم ارتبه همراهط را به همراهید در دولت جست‌وجو کرد. آقای روحانی پس از پیروزی در انتخابه همراهت ریهست‌جمهوری سال ۹۲ جلسه‌اي به همراه اصلاح طلبه همراهن برگزار کرد. من در آن جلسه دربه همراهره دو موضوع به آقای روحانی هشدار دادم و متاسفانه هر دو درست از آب در آمد. در شرایط کنونی رئیس دولت اصلاحات، بزرگان جریان اصلاحات و تشکل‌هایی مانند مجمع روحانیون مبه همراهرز از آقای روحانی حمایت می‌کنند. به همراه این وجود رویکرد دولت در این زمینه سوال برانگیز هست و به نظر مي‌رسد رويكرد دفتر آقای روحانی كه در گذشته عدم تمایل برای ارتبه همراهط به همراه جریان حامی آقای روحانی به همراه دولت بوده هنوز تغيير نكرده هست و برخي هم مدعي نقل قول‌هايي هستند كه گفته شده اصلاح‌طلبه همراهن نقشی در پیروزی آقای روحانی در انتخابه همراهت نداشته‌اند، بلکه جریان اعتدال‌گرا بوده كه به همراه حمايت از آقای روحانی، ایشان را به ریهست جمهوری رسانده هست كه اميدوارم اين نقل قول‌ها صحيح نبه همراهشد. به نظر من آقاي واعظی به همراهيد رويه غلطي را كه در گذشته وجود داشت تغيير دهد و راه را براي ديدارها، انتقادات و مشورت‌هاي جریان‌هاي اصلاح‌طلب و اصولگرا به همراه آقای روحانی به همراهز كنند كه اين بزرگترين خدمت به دولت هست. ما به همراهید این واقعیت را بپذیریم که در شرایط کنونی دولت آقای روحانی بهترین دولت ممکن هست. ما در بین کاندیداهای ریهست جمهوری بهترین گزینه را برای ریهست جمهوری انتخاب کردیم. اما به همراه اين وجود نقدهاي خود را هم بيان مي‌كنيم. برخي از شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا نسبت به رویکردهايي از دولت انتقاد دارند و شاید مواضعشان نیز تندتر از بنده به همراهشد. به همراه این وجود اغلب این افراد پیش خود فکر می‌کنند اگر انتقادات خود را مطرح کنند به همراهعث تضعیف دولت خواهد شد. به همین دلیل نیز از بیان انتقادات خودداری می‌کنند.

شما که به همراه آقای دکتر جهانگیری رابطه نزدیک دارید آیا ایشان نسبت به رویکرد برخی افراد در نهاد ریهست جمهوری دلخوری دارند؟

آقای جهانگیری بزرگتر از آن هست که نسبت به چنین مسائلی واکنش نشان بدهد. نديدم و نشنيدم ایشان هیچ‌گاه از این وضعیت گلایه كنند. اما بعيد نيست جريان‌هايي بي‌ميل به محدود كردن قدرت عمل ايشان به همراهشند. به همراهید این مسأله را پذيرفت که اين آقای جهانگیری هست كه در همه ابعاد به دولت کمک می‌کند. دو نكته آخرم اين هست كه اول، حضور مردم در صحنه همواره مشكلات را برطرف كرده هست. اين مردم شايسته بهترين سپاس‌ها و احترام هستند. در راهپيمايي ۲۲ بهمن به ويژه در تهران كه خود حضور داشتم و در اين شرايط تهديدات خارجي و مشكلات داخلي، به حق حضور مردم گسترده و خيره‌كننده بود كه به همراه هيچ زبه همراهني قابل توصيف نيست. دوم، به همراه وجود نقدهايي كه بيان كردم، معتقدم كه دولت خدمات بزرگي در حوزه هاي مختلف داشته هست و به همين دليل انتظار همچنان از دولت به همراهلهست؛ اما نه دولت رسانه براي انعكاس آنها دارد و نه صداوسيما آنها را به‌شكل مطلوب براي اميدبخشي به مردم منعكس مي‌كند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم