:::Noandish.com::: رسالت “روحانی” چیست؟

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ qs ایرانی

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: دولت روحانی دو رسالت دارد؛ یکی‌ اوضاع کشور را اداره کند و یکی اینکه فضایی ایجاد نکند که به همراهز فضای جامعه به سمت پوپولیستی شدن برود. این کشور به همراه خون دل پا گرفته هست و نبه همراهید کم‌کاری و کندی در اجرای قوانین وجود داشته به همراهشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: دولت روحانی دو رسالت دارد؛ یکی‌ اوضاع کشور را اداره کند و یکی اینکه فضایی ایجاد نکند که به همراهز فضای جامعه به سمت پوپولیستی شدن برود. این کشور به همراه خون دل پا گرفته هست و نبه همراهید کم‌کاری و کندی در اجرای قوانین وجود داشته به همراهشد.

به گزارش ایسنا، کاظم جلالی در نشست «ساز و کار و موانع رسیدن به عدالت اجتماعی» که به همت حزب ندای ایرانیان برگزار شد، دربه همراهره مفهوم و تحقق «عدالت» پس از انقلاب اسلامی اظهار کرد: عدالت یک مفهوم انتزاعی دارد و همه کارهایی که در تاریخ انجام شده به نام عدالت صورت گرفته اما از آن سو بیشترین ظلم‌ها هم به همراه سوءهستفاده از این مفهوم صورت گرفته هست. سلایق، علایق و نگرش‌ها بر شکل‌گیری نگاه معقولانه عدالت تأثیرگذار هست.

وی ادامه داد: عدالت بر اساس دیدگاه شکل می‌گیرد. به یاد دارم در زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی برای هستقرار عدالت دیدگاه‌های مختلفی وجود  داشت. به همراهید گفت در بحث‌های مفهومی در ابتدای راه هستیم، شاید بگویید دیر هست، بله دیر هست اما می‌توان از همین الان برای تحقق عدالت راه را آغاز کرد.

وی سپس گفت: ببینید اقتصاد در دنیا چگونه شکل گرفت و پیشرفت کرد؟ بررسی کنید در دنیا، چگونه بخش خصوصی شکل گرفت و این بخش به همراه دولت همراه شد؟ در دنیا مردم در بخش خصوصی هستند و دولت‌ها دستشان جلوی مردم دراز هست؛ یعنی دولت، رعیت و مردم، حاکم هستند.

این نماینده مجلس افزود: اما در کشور ما دولت، اربه همراهب و مردم، رعیت شدند. بخش خصوصی ما بیمار هست. نظام اقتصادی مبتنی بر نفت، دولت‌سالار و رانتی هست و به همراهعث می‌شود اقتصاد ما شکل نگیرد. در کشور ما که از حدود صد و خرده‌ای سال پیش نفت کشف شد، دولت‌ها مسئول توزیع پول شدند. جاهایی که در بخش عدالت ما نمی‌توانیم در اقتصاد موفق شویم به دولت نفت‌محور به همراهزمی‌گردد چراکه دولت خودش شد تاجر و خودش شد اقتصاد.

وی به همراه طرح این پرسش که «آیا در عدالت اجتماعی موفق بوده‌ایم یا خیر؟»، تصریح کرد: به همراهید بگوییم در چند مورد موفق بوده‌ایم. در امید به زندگی ما رتبه ۶۸ در دنیا هستیم. در بهره‌مندی از امکانات پایه هم رتبه‌ خوبی داریم. در برخورداری از آب سالم به ۹۸ درصد رسیده‌ایم. در بحث برق خانه‌های به همراهلای بیست خانوار به ۱۰۰ درصد رسیده‌ایم. می‌دانم که بعضی از جوانان الان می‌گویند که یعنی چه؟ اما ما این امکانات را در اوایل نداشتیم.

جلالی خاطرنشان کرد که ایران در بخش عدالت‌ درمانی، کم‌وزنی و مرگ و میر کودکان شاخصه‌های خوبی به دست آورده هست.

وی به همراه اشاره به طرح تحول سلامت دولت تدبیر و امید نیز گفت: ما در مرکز پژوهش‌ها نحوه پرداخت بیمه مردم را بررسی کردیم که مردم مجبور بودند بیشتر درمان را از جیبشان بدهند اما الان به همراه طرح تحول سلامت در دولت دکتر روحانی این وضع تغییر کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه این نشست گفت: البته ‌ما در توزیع، نابرابری داریم. در مراتبی ضریب جینی به ما نشان داده که خوب شدیم اما دوبه همراهره رتبه‌مان بد شد و در نهایت الان وضعیت خوبی نداریم و به همراهید برایش فکری کنیم. در بحث فقر هم همین طور هست. بیکاری بخش بعدی هست که شرایطمان در آن خوب نیست. حدود ۴۰ درصد از خانم‌ها بیکار هستند. در جوانان هم رقم بیکاری زیاد هست. فساد هم بخش دیگری هست.

وی به همراه اشاره به عمق فقر و نابودی روستاها طی دهه‌های گذشته گفت: خود من در سفری که به چابهار داشتم خیلی موضوعات را در این حوزه‌های نابرابر دیدم و گزارشش را هم تهیه کردیم. من خودم از خانواده مستضعف بوده‌ام. ما قائلیم که این پدیده‌ جدیدی نیست و از قدیم هم وجود داشته هست.

جلالی در بیان آفت‌های توسعه بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌ها گفت: ما مسیر توسعه را که رفتیم و در روستاها برق کشیدیم و تلویزیون دادیم و آن وقتی که انواع و اقسام تبلیغات را نشان دادیم به همراهید فکر می‌کردیم که در مقابل این تبلیغات و موضوعات کدام جوان در روستا به همراهقی می‌ماند.

در بخش دیگری از این نشست، این نماینده مجلس به همراه اشاره به موضوع «توسعه مقدم هست یا عدالت؟» که در اوایل انقلاب و پس از جنگ تحمیلی بین جناح های سیاسی مختلف مطرح شد، گفت: همین رویکرد خیلی از زمان و فرصت کشور را گرفت.

وی سپس خاطرنشان کرد: اینکه هشت سال، برادری آمد و از عدالت صحبت کرد اما بدترین اتفاق‌ها افتاد، فرصت کشور را گرفت. حالا به همراه این شرایط به همراهید ببینیم چه به همراهید بکنیم. گام اول این هست که در فقر و نابرابری و فساد دارای سیهست‌های مشخصی نیستیم. ما برای اداره جامعه به همراهید سند داشته به همراهشیم و مشخص به همراهشد که مراد از عدالت چیست.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس به همراه بیان اینکه «آزادی در اندیشه‌های سیاسی شرق و غرب بحث مفصلی هست»، گفت: از قرن ۱۷ به بعد بحث فرصت‌های برابر وجود دارد. اگر در فرصت‌های نابرابر آزادی به مردم بدهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ تولد تفکری مثل سوسیالیسم و مارکسیسم در این عرصه اتفاق افتاد. اتفاقاتی که در غرب مثل بیمه تامین اجتماعی برای مردم افتاد برای مقابله به همراه  آن تفکرات بود.

وی سپس اظهار کرد: در مجلس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را تصویب کردیم اما منتظریم که اجرا شود. مطالبه‌ای به همراهید برای این قانون ایجاد شود. قانون ارتقای سلامت اداری هم از این دست هست.

جلالی یادآور شد: انقلابی که در ایران انجام شد انقلابی سیاسی بود، یعنی یک نظام سیاسی را برداشته و یک نظام سیاسی دیگر جایش گذاشتیم. انقلاب فرهنگی را هم فارغ از اینکه موفق بودیم یا نه انجام دادیم. اما انقلاب اداری نداشتیم. مسئولین ما خوب صحبت می‌کنند، قوانین و سیهست‌های کلی و اهداف و دین و مذهبمان خوب هست اما چه شده که شرایط خوب نشده هست؟ نکته این هست که سیهست‌هایی که ابلاغ می‌شود درست اجرا نمی‌شود.

وی به همراه توجه به بزرگ‌شدن دولت طی سال‌های گذشته تصریح کرد: ۲۳۸ هزار میلیارد تومان هزینه‌های جاری کشور هست که ۶۹ هزار میلیارد تومان آن را عمرانی هزینه می‌کنیم.

جلالی همچنین به همراه اشاره به ماده ۲۹ قانون اساسی پرسید: چه ایرادی دارد مردم بدانند مسئولین چه میزان دریافتی دارند؟

در ادامه این نشست، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: به هر دلیلی احزاب سیاسی در کشور ما خیلی پا نگرفتند. نمی‌شود گفت ما هواپیما داریم اما نمی‌پرد، نمی‌شود گفت ما دموکراسی داریم اما حزب نداریم. حالا به هر دلیلی حزب فعال نداریم اما ما به همراهید رسانه‌های مطالبه‌گر داشته به همراهشیم. از سوی دیگر سیستمی داشته به همراهشیم که مردم مطالبه همراهتشان را بیان کنند.

وی گفت: مشکل ما صرفا قانون نیست. من می‌گویم همین قانونی را که داریم اجرا کنیم. اگر همین‌ها را بتوانیم درست اجرا کنیم یک گام به جلو می‌رویم.

جلالی افزود: من سال ۸۴ از آقای هاشمی حمایت کردم و از آن زمان تا الان بده شده‌ام. من آن سال یک بیانیه دادم که سر یک گردنه سخت به راننده سن‌به همراهلا هم فرمان ماشین را می‌دهیم. آن سال گردنه خیلی سختی را پشت سر گذاشتیم.

وی همچنین گفت: ما به همراهید فرهنگ تحزب را افزایش دهیم و آموزش سیاسی ببینیم. فراموش نکنیم که در آن دوره اتفاقات خیلی بدی برای کشور افتاد.

جلالی به همراه اشاره به برخی از اقدامات دولت‌های نهم و دهم گفت: چرا ما در دوره‌ای پرخاشگری می‌کردیم و  موضوعاتی را در سطح جهانی مطرح می‌کردیم که جز هرینه برای کشور چیزی نداشت؟ این آدم‌ها به همراهید بیایند و جواب بدهند. پرده‌دری‌ها را نمی‌شود گفت اما دربه همراهره اعداد و ارقام به همراهید پاسخ دهند.

وی در بخش دیگری از این نشست به همراه اشاره به تفاوت دولت تدبیر و امید به همراه دولت پیش از خود گفت: اهمیت کار دولت روحانی از لحاظ نظرات کارشناسی هست. صحبت کردن این دولت تن و بدن آدم را نمی‌لرزاند. روحانی زمانی مسئولیت را به عهده گرفت که شرایط کشور خیلی پیچیده بود. موضوع هسته‌ای هم موضوع کوچکی نبود. دولت روحانی دو رسالت دارد؛ یکی‌ اوضاع را اداره کند و یکی اینکه فضایی ایحاد نکند که به همراهز فضای جامعه به سمت پوپولیستی شدن برود. این کشور به همراه خون دل پا گرفت و نبه همراهید کم‌کاری و کندی در اجرای قوانین وجود داشته به همراهشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: من به اصلاح‌طلبه همراهن می‌گفتم فکر می‌کنند شما بی‌دین هستید؛ دینتان را نشان دهید. حالا عده‌ای تلاش می‌کنند بگویند دولت روحانی پاک‌دست نیست. من می‌گویم بیایید جدی‌تر در این زمینه فعالیت کنید، سامانه ایجاد کنید که پاسخ این ادعاها را بدهد.

وی در پایان گفت: آنچه که به عنوان برجام اتفاق افتاد کاری درست و قوی بود. آژانس اتمی هم مرتب می‌گفت  ایران به قراردادهای خود پایبند بوده هست. کشور بعد برجام نفس کشید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم